A múlt héten részt vettem a helyi vállalkozónői reggelin, ami felvillanyozó hatással volt rám. Ennek apropóján felelevenítem a jelentősebb rendezvényeket, amiken az elmúlt negyedévben részt vettem, és szót ejtek arról is, hogy milyen kihívásokkal néztem farkasszemet (kissé) introvertált vállalkozónőként.
Hogyan építhetsz üzleti kapcsolatokat introvertált vállalkozóként?
Talán te is vívódsz magadban egy-egy üzleti vagy szakmai rendezvényt megelőzően: „Vajon megéri elmenni? Nem fogok beégni? A többiek biztosan ismerik egymást, és én nem fogok tudni bekapcsolódni a társalgásba.”
Az én fejemben meg szoktak fordulni a fenti kérdések, ám ennek ellenére izgatottan és lelkesedéssel szoktam rendezvényekre készülni.
Azt vettem észre magamon, hogy a lelkesedésemet a rendezvény témája és a szervezés minősége (vannak-e feladatok, kisebb csoportok, van-e célzott kapcsolatépítési lehetőség) befolyásolja legjobban, valamint az, hogy egyedül megyek-e, vagy mások is elkísérnek.
Nyilván a legtöbb workshopon az elsődleges cél az információk elsajátítása és persze gyakorlatba ültetése). És bizonyos esetekben adott, hogy ezt például egy munkaközösség részeként tesszük.
Ám, ha networking is cél egy rendezvényen, akkor érdemes egyedül érkezni rá. Én legalábbis azt tapasztaltam, hogy ha társasággal megyek valahova, akkor egy mini klikket alkotunk. Nehezebben megközelíthetővé válunk, és kevésbé érezzük a motivációt, hogy másokkal is szóba elegyedjünk. Viszont amikor egyedül érkezek valahova, én is gyakran kezdeményezek beszélgetést, és a mellettem ülő is hamarabb veszi a bátorságot, hogy megszólítson.
A kisebb létszámú tréningek valahogy mindig bensőségesebbek. Ha egy tréning interaktív, vagy egy kisebb csoportnak kell együtt dolgoznia, akkor nagyon egyszerű ráhangolódni a többiekre, és a szünetekben is könnyebb másokkal beszélgetésbe elegyedni.
A fenti helyzetekben visszahúzódóbb emberként sem okoz problémát, hogy a szimpatikusnak talált résztvevőkkel összeismerkedjek, elbeszélgessek.
Azok a típusú rendezvények viszont ahol egész nap előadások követik egymást (párhuzamosan akár több helyszínen is) hamarabb próbára tesznek. Ilyenkor rengeteg az inger, sok a résztvevő, tengernyi információ zúdul az emberre. A legtöbben többfős társaságban, elszigetelt kis csoportokban érkeznek, és nincs szervezett lehetőség a bemutatkozásra.
Ilyenkor nálam az tud feloldást hozni, ha olyannal sikerül összeismerkednem, aki szintén egyedül érkezett. Jó téma lehet például az előadóval kapcsolatban kérdezni, vagy hogy milyen programokon volt korábban, vagy tervez még részt venni az illető.
Lássuk – időben visszafelé haladva – milyen nagyobb rendezvényekre sikerült idén eljutnom.
Trendalelke vállalkozónői reggeli
Egyedül érkeztem, és bár volt pár ismerős, – mivel véletlenszerűen ültettek le bennünket, – olyanok mellé kerültem, akiket korábban nem ismertem.
Ennek ellenére felszabadultnak éreztem magam, és a teremben összegyűltek előtt tartott rövid bemutatkozót (elevator pitch) sem éltem meg katasztrófaként… Sőt, bár egy kicsit hadartam, szerintem jól sikerült.
Volt lehetőség beszélgetni, amit az is nagyban segített, hogy egy interaktív feladat során párokat kellett alkotni. A kapcsolatépítésen túl az előadók is érdekes gondolatokat osztottak meg.
Sokunk számára nyújtott feloldozást a felismerés, miszerint ahhoz, hogy fejlődjünk és jobb önmagunká váljunk, nem kötelező válogatás nélküli kényelmetlen, komfortzónán kívüli dolgokat magunkra erőltetnünk.
Érdemes feszegetni a határokat, ha annak olyan dolgok, amikre nehéz rávennünk magunkat, de a hasznunkat szolgálják. Nem muszáj mindenkinek, mindenben kiemelkedőnek lennie. Illetve nagyon fontos, hogy vannak olyan folyamatok, amelyek elvégzéséhez át kell lépnünk a határainkat, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy valóban előbbre jutunk általuk.
Jól illusztrálja az egész elgondolást az Igenember című film sztorija, ahol a kihívások ugyan kimozdítják a főszereplőt egyfajta megrekedt állapotból, de át is lendítik az egészséges határon. Kisebb mértékben, de ugyanezeket az elveket érdemes mérlegelnünk, amikor saját magunkat állítjuk
A kép forrása a Trendalelke Vállalkozónői Reggeli Facebook oldal (fotós: Petróczi Réka).
Ecommerce Expo
A legnagyobb hazai e-kereskedelmi témájú rendezvényre egy 5 fős csapat részeként érkeztem, – bár többnyire szétszéledtünk, attól függően melyik előadás mennyire mozgatta meg a tagokat.
Voltam korábban hasonló kialakítású eseményen, ahol főleg bújtatott sales előadások voltak, itt viszont kifejezetten jó előadásokkal készültek. Olyan aktualitások is terítéken voltak, mint például a harmadik féltől származó sütik kivezetése, és ennek várható következményei. Sok olyan ötletettel gazdagodtam, amiket a későbbiekben hasznosíthatok.
Kifejezetten tetszett a hazai SEO nagyágyú, Papp Gábor (hozzá köthető a The Pitch online marketing és SEO blog) gyakorlati példával szemléltetett keresőoptimalizálásról szóló előadása, és Sárospataki Albert, a Billingo ügyvezetőjének vállalkozásfejlesztésről szóló szemléletformáló előadása.
Karizmatikus Előadó Tréning
Sokunkat kiver a víz, ha egy nagyobb létszámú rendezvényen kell felszólalnunk. Azonban a retorikai készség is egy olyan tulajdonság, amit rendkívül hasznos fejlesztenünk, vállalkozóként pedig szinte elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresen boldoguljunk.
A 2 napos Karizmatikus Előadó Tréningen a kis létszámnak köszönhetően hamar összeszokott a csapat. Amellett az előadás sok helyen interaktív volt, és az elsajátított technikákat azonnal gyakorlatba is ültettük.
Bár nem lettem 2 nap alatt Steve Jobs szintű eladó, de a többiekkel együtt, magamhoz képest én is látványos fejlődésen mentem keresztül. Tisztába kerültem a leggyakoribb előadói hibákkal, azzal, hogy hogyan érdemes nyilvános beszédre készülni, hogy ezeket kiküszöböljem, és milyen technikákat vessek be annak érdekében, hogy hatékonyabban tudjam átadni az üzenetemet és nagyobb értéket tudjak közvetíteni a hallgatóság részére.
Ha érdekel a nyilvános beszéd, olvasd el Bolya Imre: Karizmatikus előadó című könyvéről írt bejegyzést is.
Tanulságok
Összességében tehát tevékenyen indult az év. Mindhárom típusú rendezvény más-más előnyökkel szolgált. Hasznos készségeket és tudnivalókat sajátítottam el általuk, és másoknak is jó szívvel ajánlom, hogy próbálják ki magukat hasonló rendezvényeken – akkor is, ha introvertáltnak tartják magukat.
Te milyen rendezvényen voltál, amit szívesen ajánlanál másoknak és nagy hatással volt rád? Írd meg kommentben, hogy ezzel is segítsük egymást!